Jak to jest z tą Macedonią?

Tak jak wspomniałam w poprzednim wpisie o Macedonii (klik), kojarzy mi się ona ze starą Polską. Piękna, ale biedna. Nie mająca możliwości na rozwój. Zastanawiałam się też w międzyczasie, czy ten kraj potrzebuje tak bardzo tego rozwoju, bo i bez tego radzili sobie dobrze. Lecz wpis nie będzie o tym.

W Macedonii 1 denar macedoński to ok 0,07zł. Więc kolacja (z deserem i drinkami) w restauracji dla dwóch osób za 1000 denarów to ok 70zł. Chyba nie muszę nikomu tłumaczyć, że jest to kraj w którym nie potrzebujemy tysięcy, żeby trochę „zaszaleć” i zapomnieć o garach na czas wypoczynku.

Więc „Jak to jest z tą Macedonią?”. Sami zastanawialiśmy się ile zarabia tu przeciętny macedończyk. Przeszukałam parę stron internetowych i trafiłam na jeden z dokładniejszych opisów, niestety z 19 stycznia 2017, ale ciągle wydaje mi się być w miarę aktualny.


Informacje zaczerpnięte ze strony:
http://balkanistyka.org


Macedonia
Jednymi z najgorzej zarabiających wśród mieszkańców byłej Jugosławii są Macedończycy. Średnia pensja netto wyniosła w 2016 roku jedyne 363 €. Wysokimi, jak na macedoński rynek, pensjami, mogą cieszyć się tu programiści zarabiający 47.985 denarów (778 €) oraz lotnicy i farmaceuci, których wynagrodzenie to 41.817 MKD (678 €). Jednymi z najniżej opłacanych są pracownicy produkcji, którzy zarabiają jedynie 12.212 MKD (198 €).
Bezrobocie w Macedonii wynosi ok. 24%.

Przez to, że Macedończycy zarabiają nie wiele w stosunku z innymi państawami, My turyści mamy się lepiej. Wyjazd do tego kraju, jak i do innych państw byłej Jugosławii nie jest dla wielu tak kosztowny.

Niestety, z tego co znalazłam w wyszukiwarce lotów jednym z lepszych rozwiązań jest znalezienie taniego lotu do Norwegii. Skąd można bezpośrednio, tanio i szybko polecieć do Macedonii.

Dlaczego tak bardzo uparłam się na ten kraj?

Moim zdaniem daje on wiele możliwości turystycznych z małym zapleczem finansowym. Wypożyczając samochód (sprawdzajcie dokładnie wypożyczalnie!) możemy po przejechaniu ok 700km znaleźć się już w Atenach! Macedonia jest na tyle małym krajem, że zwiedzenie jej nie zajmuje nam dużo czasu. Do tego jest świetna lokalizacją do rozpoczęcia podróży po innych krajach takich jak Grecja, Albania, Czarnogóra, Serbia, Kosowo i Bułgaria.

Ja ciągle jestem zakochana w Macedonii, w jej prostocie. Tego jak bardzo przypomina mi dzieciństwo. Ludzi nie mających wiele, ale bardzo życzliwych.

Gdy byliśmy w studio tatuażu „Lucky7Skopje” dowiedziałam się od tatuażysty, że w Macedonii jest też wielu Polaków. Było to dla mnie zdziwieniem, ponieważ ani jednego nie spotkaliśmy. We Włoszech i na Majorce przynajmniej parę razy słyszeliśmy nasz język ojczysty.

Po dłuższej rozmowie okazało się, że pełno Polaków przyjechało tam wiele lat temu przed w czasie i po wojnie. Teraz już razczej tam nie zjeżdżają, a ci co byli zostają.

Po między tym wszystkim zastanawiam się jak wygląda prawdziwe życie Macedończyków. Mi jako turystce nie łatwo to zobaczyć. Gdy weszliśmy do sklepów znanych marek sportowych typu sradisad i nikidas ceny były dokładnie takie same jak w Polsce czy Norwegii. Jakim cudem było ich stać na kupienie butów, które kosztowały tyle ile ich dwie wypłaty? Sama jestem bardzo ciekawa ile kosztuje wynajęcie mieszkania, opłata wody, prądu itp. Jak Ci ludzie radzą sobie z codziennością. Przez to wszytsko ciągle myśle o tym jak bardzo Polska i Macedonia są do siebie podobne.

To na razie na tyle moich przemyśleń i spostrzeżeń o Macedonii. Mam nadzieję że się podobało.

Zapraszam do obserwowania mojego bloga, oraz instagrama.

Pozdrawiam, polecam

Aniluap

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *